Technical University of Varna

Прием на кандидати извън ЕС за ОКС „Магистър”

брошура

КРИТЕРИИ ЗА ПРИЕМ:

Кандидат-студентът трябва да има среден успех от дипломата за висше образование (средноаритметична оценка от средния успех по предметите, включени в учебния план и от средния успех от оценките от държавните изпити или от разработка и защитата на дипломната работа) не по-нисък от „Добър”.

Всички кандидат-студенти, които нямат познания по езикa, на който ще се провежда обучението, трябва да преминат подготвителен курс. Дисциплините, които се изучават в подготвителен курс са: Български език – 1.част (450 уч.ч.); Български език – 2.част (200 уч.ч.); Български език  – специализирана езикова подготовка (150 уч.ч.); Математика (120 уч.ч.); Физика (50 уч.ч.) и Информатика (30 уч.ч.). В случай, че кандидатът владее езика, на който ще се провежда обучението, може да се яви на изпитите, без да е преминал обучение. Таксата за явяване за изпит е 50 евро. На лицата, успешно завършили подготвителен курс се издава Свидетелство за езикова и специализирана подготовка, с което те могат да продължат обучениет си в ОКС „Mагистър“.

ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ:

1. Заявление за кандидатстване;

2. Документ за завършено средно образование и Приложение с оценките – нотариално заверени копия;

3. Диплома за завършено висше образование със степен, съответстваща на ОКС”бакалавър” или “магистър” и  Приложение с оценките  – нотариално заверени копия (ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище следва да се представи Протокол  за признаване на висше образование издадено от ТУ-Варна);

4. Копие на паспорта;

5. Декларация за защита на лични данни;

6. Снимки (формат 3,5/4,5 см) – 6 броя

*Документите по точка 2 и 3 трябва да бъдат легализирани, преведени и заверени в съответствие с разпоредбите на международните договори на Република България с държавата, в която са издадени, а при отсъствие на такива – по общия ред за легализациите, преводите и заверките на документи и други книжа.

ПРОЦЕДУРА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ:

1/ Кандидат-студентът изпраща сканирани копия на документите за кандидатстване на e-mail: kadieva@tu-varna.bg за предварителен преглед.

2/ След одобрение на документите, кандидатът следва да внесе по сметка на ТУ-Варна такса 150лв. за признаване на дипломата за висше образование от чуждестранни висши училища и да попълни заявление за стартиране на процедурата;

банкова сметка на ТУ – Варна
Банка ДСК
IBAN: BG08STSA93003116000301
BIC: STSABGSF

3/ Да представи квитанцията с целия пакет от документи за кандидатстване в оригинал или да ги изпрати на адрес:
Технически университет – Варна
отдел “Чуждестранни студенти”
ул. “Студентска” 1
9010 Варна, България

ТУ-Варна изпраща в МОН документите на одобрените от тях лица, кандидатстващи при условията на чл. 95, ал. 8 от ЗВО, с оглед изпълнение на процедурата по издаване на визи за дългосрочно пребиваване – виза вид “D”След получаване на Удостоверение от МОН, кандидатите подават документи в посолството / консулството на Р.България за издаване на виза вид “D”.

ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАПИСВАНЕ:

1.Заявление за записване;
2.Студентска книжка;
3.Документ за платена такса за обучение.